Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terminal na Okęciu już po remoncie. Zobaczcie, jak wygląda

Piotr Wróblewski
Terminal na Okęciu już po remoncie. Zobaczcie, jak wygląda
Terminal na Okęciu już po remoncie. Zobaczcie, jak wygląda mat. pras.
Najnowocześniejszy terminal w Polsce zacznie działać już od przyszłego tygodnia. Modernizacja starej części Terminala A na Lotnisku Chopina dobiegła końca. Powróci taras widokowi, zwiększy się ilość bramek check-in, a na dachu znajdzie się elektrownia słoneczna.

Nowy terminal mieści się na powierzchni ponad 60 tys. m kw. W trakcie modernizacji wymieniono kopułę i wyposażenie budynku. Dobudowane zostało piętro z przeznaczeniem na biura. Oznacza to, że w Terminalu A będzie siedem kondygnacji, z czego trzy dostępne dla pasażerów.

- Wszystkie te zmiany zwiększą komfort obsługi pasażerów i przepustowość portu, która w ciągu najbliższych 15 lat może osiągnąć poziom 20 mln osób rocznie. Dzięki temu nasze lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej - mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

W wyremontowanym terminalu znajdzie się 48 stanowisk check-in, kasy i biura linii lotniczych, stanowiska biur podróży, a także wypożyczalnie samochodów. Dzięki modernizacji będziemy krócej czekać na kontrolę bezpieczeństwa. Dodatkowo przejście podziemne z hali do dworca pozwoli na skrócenie czasu dojazdu pociągiem do centrum.

W nowym budynku powstanie 25 nowych lokali usługowych, w tym 10 punktów gastronomicznych. Poza tym znajdzie się także pomieszczenie przeznaczone do modlitwy i medytacji dla różnych religii oraz ambulatorium.

Koszt modernizacji terminala sięga 400 mln zł. Około 30 proc. kosztów pokrywa dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Elektrownia na dachu
Na dachu terminala powstaje jedna z największych w kraju elektrowni słonecznych. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywają 80 proc. części dachu (7 tys. m kw.) terminala i wyprodukują dla lotniska rocznie blisko jeden megawat prądu (98,95 MWh). Ich podstawową funkcją będzie topienie śniegu.

Ponownie otwarty zostanie taras widokowy, którzy w związku z remontem został zamknięty w 2010 roku. Taras będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych, gdyż dociera do niego winda, czego nie było pięć lat temu.

Będą kolejne zmiany
Władze lotniska już myślą o kolejnej rozbudowie. Ma to związek z prognozowanym przyrostem liczby pasażerów. Za kilka lat zmiany na lotnisku pozwolą obsłużyć do 20 mln pasażerów rocznie, co spowoduje wzrost znaczenia Warszawy jako portu przesiadkowego.

- Będziemy w dalszym ciągu rozbudowywać lotnisko. Powstaną nowe drogi kołowania i płyty postojowe, które zwiększą przepustowość pola manewrowego i poprawią warunki obsługi naziemnej samolotów. W 2015 r. jesteśmy przygotowani do obsługi 11 milionów pasażerów, a najdalej za pięć lat będziemy gotowi do obsłużenia 20 mln osób rocznie – zapewnia Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Czytaj też: Słynny mural Blu nie zniknie z ulicy Siennej? Jest oświadczenie Teatru


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto