Igor Dzikiewicz

avatarIgor Dzikiewicz

Mińsk Mazowiecki

Pamiętajmy o zwierzętach podwórkowych

2016-01-05 07:01:29

Z Dawidem Fabjańskim, inspektorem Animal Rescue Poland rozmawia Igor Dzikiewicz

Jak zabezpieczyć miejsca noclegowe zwierząt żyjących przy budach?

Można ocieplić budę styropianem, wyłożyć sianem. Często możemy zauważyć w budach koce, niestety w zimę koce nie są odpowiednim materiałem izolacyjnym z tego względu, że kiedy zwierzę wychodzi z budy, wracając wnosi na łapach śnieg, który później pod wpływem ciepła ciała zwierzęcia się rozpuszcza, co skutkuje tym, iż koc jest mokry, siano zaś nie jest stałą zbitą warstwą jak koc, więc woda może przez nie przepłynąć. Dobrym pomysłem jest wykonanie uchylnej klapki która dodatkowo zabezpiecza wnętrze przed napływem chłodnego powietrza. Warto pamiętać o izolowaniu budy od podłoża. Psy o krótkiej sierści np. boksery, absolutnie nie mogą przebywać na dworze w czasie mrozów. Jeśli nasz pies ma na to ochotę, dobrze aby miał możliwość ciągłego ruchu, wybiegania się, co również pozwoli mu się nieco rozgrzać.

Jak podawać wodę i posiłki zwierzętom, które przebywają na zewnątrz?


W czasie najtrudniejszych warunków należy podawać nieco podgrzane wcześniej posiłki. Wodę należy regularnie zmieniać. Trzeba zwrócić uwagę, aby zwierzę miało dostęp do niezamarzniętej wody, co najmniej kilka razy dziennie. Ważne jest, aby podawać pokarm wysokokaloryczny. np. suchą karmę można polać olejem, dodać trochę tłuszczu czy smalcu. Nie wolno podawać karmy rozmoczonej w wodzie, czy ugotowanej karmy bo zrobi się z tego zamarznięta skała.

Jak zadbać o koty które żyją wolno? (przychodzą do gospodarstwa tylko się najeść)

Dobrym rozwiązaniem są tanie budki dla kotów wolno żyjących. Na osiedlach warto rozważyć umożliwienie dostępu kotom do piwnic poprzez pozostawienie przejścia przy okienkach piwnicznych. Koty mogą nam pomóc w walce z gryzoniami a przebywanie w cieplejszych piwnicach ułatwi im przetrwanie najtrudniejszych warunków.

Co zrobić jeśli się widzi bezdomne zwierzę (szczególnie potrzebujące pomocy - psa lub kota - które jest np. potrącone)

Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. 1997 Nr 111 poz. 724 z późniejszymi zmianami) zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gminy. Jeżeli widzimy psa, który się zgubił, bądź został porzucony trzeba ten fakt zgłosić do danego Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy, Miasta, Dzielnicy, w której aktualny przypadek ma miejsce. W wielu miastach m.in. w Warszawie zostały powołane oddzielne referaty Straży Miejskiej o nazwie Patrol Eko, które są wyposażone w specjalistyczny sprzęt do odławiania oraz transportu zwierząt. Mają także one listę klinik, do której mogą odwozić zwierzęta z wypadków. Jeżeli widzimy, iż kierowca potrącił zwierzę i nie udzielił pomocy określonej w art. 25 Ustawy o Ochronie Zwierząt, warto zapamiętać jak najwięcej szczegółów takich jak: kolor samochodu, marka, numery rejestracyjne. Niezwłocznie trzeba poinformować o tym fakcie straż miejską tel. 986 lub policję 997/112, straż leśną lub inne służby wymienione w art. 33 ust 3 Ustawy o Ochronie Zwierząt, celem udzielenia przez nie niezbędnej pomocy zwierzęciu, które ucierpiało w zdarzeniu drogowym. Pamiętajmy, iż każdy fakt znęcania się nad zwierzętami, wypadków drogowych można zgłosić również do organizacji pozarządowych, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Jedną z takich organizacji, która działa 24 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu jest Fundacja Animal Rescue Poland (www.animalrescue.pl). Jednak trzeba pamiętać, iż jest to wolontariat, a organizacja utrzymuje się z datków oraz darowizn dobrych ludzi. Warto pamiętać, aby przekazać 1% podatku takim organizacjom oraz czasami przekazać darowiznę, która pomoże uratować życie kolejnego zwierzaka.

Jesteś na profilu Igor Dzikiewicz - stronie mieszkańca miasta Mińsk Mazowiecki. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj