Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Rzeźby na Bródnie. Miejsce, w którym przyroda przenika się ze sztuką. Działa jak całodobowe muzeum

Redakcja
Park Rzeźby na Bródnie to nietypowe miejsce na mapie Warszawy. Działa jak muzeum sztuki nowoczesnej, otwarte 24h/7. Między drzewami i zielonymi roślinami znajdują się prace artystów - rzeźby, drewniana wiata do spotkań, kula z prętów zbrojeniowych, trzymetrowy anioł stróż oraz stalowy sześcian przypominający statek kosmiczny. Miejsce to jest idealne na spacer wśród sztuki i przyrody.

Park Rzeźby na Bródnie

W 2022 roku Park Rzeźby na Bródnie obchodzi 13. urodziny. 21 czerwca 2009 roku zobaczyliśmy pierwszą odsłonę projektu, który wzbogacił Park Bródnowski o stale ewoluującą, zawsze otwartą wystawę sztuki współczesnej. Inicjatorem tego miejsca był artysta Paweł Althamer, który zaprosił do współpracy Urząd Dzielnicy Targówek, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz licznych artystów i artystki. Prezentowane pod gołym niebem dzieła w większości stanowią część stale rosnącej kolekcji MSN.

Park Rzeźby na Bródnie. Miejsce, w którym przyroda przenika ...

W parku Bródnowskim zobaczymy prace kilkunastu artystów i artystek, takich jak Monika Sosnowska, Roman Stańczak, Magdalena Abakanowicz czy Ai Weiwei. - Nie wszystkie realizacje mają charakter stały czy nawet materialny. „Rzeźba” rozumiana jest tu raczej jako rodzaj dynamicznej artystycznej wypowiedzi na temat konkretnego miejsca, czasu, przestrzeni i ludzi - informują pracownicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

- Projekt od początku miał być przedsięwzięciem długofalowym, którego zadaniem było testowanie współczesnej formuły „rzeźby społecznej” i sztuki w przestrzeni publicznej w ogóle. Dlatego podzielony jest na „rozdziały” – co roku w sezonie letnim Park staje się miejscem rezydencji, warsztatów, wydarzeń i spotkań wokół sztuki i zieleni - informują pracownicy MSN.

Muzeum 24h/7

Dzieła w parku Rzeźby prezentowane są pod gołym niebem, 24 godziny, 7 dni w tygodniu. To zawsze otwarte muzeum sztuki, w którym możemy podziwiać projekty artystów. Przy powstawaniu niektórych prac pomagali mieszkanki i mieszkańcy Bródna. Co roku w parku pojawia się przynajmniej jedna nowa rzecz. Większość prac to rzeźby konstrukcyjne. Znajdziemy tam m.in.:

Toguna - to rzeźba wykonana w 2011 roku przez Pawła Althamera i Youssoufa Darę. Drewniana wiata przypomina afrykańskie budowle. Takie budowle są miejscami spotkań i obrad członków wioski ludu Dogonów. “Toguna” ma słomiany dach oparty na jedenastu drewnianych kolumnach.

Raj - powstał w 2009 roku. To pierwsza praca wykonana w Parku Rzeźby. Wykonał go Paweł Althamer oraz mieszkanki i mieszkańcy Bródna. To ogród, który powstał między innymi według rysunków wykonanych przez dzieci ze szkoły podstawowej.

Anioł Stróż - Rzeźbę wykonał w 2013 roku Roman Stańczak. Pokryta płatkami złota figura anioła stoi na wysokim, drewnianym pniu. Jest w pobliżu ogrodu Raju.

Sylwia - rzeźba powstała w 2010 roku. To wspólna praca Pawła Althamera i grupy Nowolipie. Sylwia to brązowa figura nagiej, leżącej na plecach kobiety. Rzeźba została zamontowana w zbiorniku wodnym w parku. Jest częścią fontanny.

Park Rzeźby na Bródnie. Miejsce, w którym przyroda przenika ...

Gra terenowa „Park Rzeźby”

Warszawiacy mogą korzystać również z gry terenowej „Park Rzeźby”. To połączenie spaceru i… aplikacji internetowej. Ta ostatnia zawiera instrukcję obsługi oraz listę zadań do wykonania.

Gra terenowa „Park Rzeźby” jest ogólnodostępnym i bezpłatnym narzędziem do samodzielnego odkrywania Parku Rzeźby na Bródnie. Korzystać z niej śmiało mogą wszystkie osoby odwiedzające park i posiadające telefon z dostępem do Internetu. Została zaprojektowana tak, by również rodziny miały co robić podczas wizyt w Parku Bródnowskim. Gra wykorzystuje wirtualne zadania logiczne i fizyczne. Aplikacja jest dostępna na stronie: http://grapark.artmuseum.pl/.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto